Akcje a obligacje – różnice

Akcje i obligacje to dwa najpopularniejsze na rynku finansowym rodzaje papierów wartościowych. Jednak mimo iż zarówno akcje, jak i obligacje są zaliczane do dokumentów, które nadają ich właścicielowi prawa majątkowe, to różnią się między sobą w kilku kwestiach. Poniżej można znaleźć informacje na temat wyżej wspomnianych różnic.

Podstawowa różnica jest następująca: właściciel akcji posiada jednocześnie kapitał spółki akcyjnej (czyli tak, jakby był właścicielem jej udziałów) – ma prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, czy głosować w sprawach przedsiębiorstwa, jednak jego starta lub zysk jest całkowicie uzależniona od notowań akcji spółki na giełdzie papierów wartościowych (nie ma tu mowy o zyskach z oprocentowania). Właściciel obligacji zyskuje pieniądze już z oprocentowania, jakie nałożone jest na pożyczkę, a jego poziom uzależniony jest stanu finansowego danej spółki. Oczywiście istnieje możliwość, żeby obligacja była również wystawiona na giełdzie, wtedy jest automatycznie zmieniana w akcję.

Podsumowując: akcja daje prawo udziałowe, natomiast obligacja daje prawo wierzytelności pieniężnej.

W związku z tym, że akcja związana jest z większym ryzykiem, bowiem inwestuje się ja na giełdzie papierów wartościowych, można się dzięki niej szybciej wzbogacić. Warto jednak w tym przypadku dodać, że wartość dochodu akcjonariusza jest uzależniona od wysokości dywidendy i zmian wartości ceny rynkowej akcji. Jeśli zaś mowa i obligacji to w zasadzie nie podlega ona bezpośrednio ryzyku, jakie jest związane z daną działalnością gospodarczą. To „bezpieczny” papier wartościowy (a przynajmniej zdecydowanie bezpieczniejszy od akcji), jednak wiążą się z tym też znacznie mniejsze zyski. W tym miejscu sprawdza się zasada „Kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa”.

Tak więc obligacja czy akcja wydaje się korzystniejsza? Wszystko zależy od „punktu siedzenia”. Dla osoby, która chce wiele zyskać i nie boi się podjąć ryzyka lepszym rozwiązaniem jest kupno akcji. Natomiast dla osoby, która woli „spać spokojnie” nie martwiąc się zbytnio o swoje zainwestowane pieniądzem zdecydowanie lepszym wyborem są obligacje.